"Lekcje bibliotencze"
•Wpisany przez Administrator•   

Na zaproszenie Biblioteki Miejskiej Uczestnicy biorą udział w cyklu „Lekcji bibliotecznych”. Do tej pory odbyły się cztery spotkania, podczas których mieliśmy możliwość zgłębienia tajników zawodu bibliotekarza. Pani prowadząca zapoznała wszystkich z samym miejscem, rolą i zawodem bibliotekarza, dostępnym dla czytelników księgozbiorem (mieliśmy okazję zobaczyć najgrubszą i najcięższą książkę), wskazała na zasady funkcjonowania biblioteki, a także prawidłowego postępowania z książką. Pani w krótkiej rozmowie wspomniała o coraz częściej używanych audiobookach.

 

Nazwa dla wielu z nas nowa i nieznana, więc mogliśmy własnym zmysłem słuchu „poczuć” co to takiego i poznać zalety książki czytanej. Następnie poznaliśmy część biblioteczną zwaną wypożyczalnią. Obserwowaliśmy podstawowe działania podejmowane z czytelnikami tj.: pomoc w doborze literatury, pokierowanie do odpowiedniego działu literackiego, czy w końcu samo wypożyczanie książek i zaznajomienie nas z kartą osoby korzystającej z zasobów biblioteki.

Na jednym ze spotkań Uczestnicy, w bardzo przystępny sposób, otrzymali garść informacji dotyczących książek dostępnych dla najmłodszych, mogli namacalnie poznać ich treść pomimo bariery jaką jest umiejętność czytania. Każdy z osobna mógł się przekonać, że biblioteka nie jest miejscem dostępnym tylko dla osób, które potrafią czytać. Jeden z naszych Uczestników miał okazję zaprezentować swoją umiejętność „czytania z wyobraźni”, czym bardzo zafascynował pracowników biblioteki. Całe spotkanie przebiegło w miłej i luźnej atmosferze, a na koniec każdy z obecnych otrzymał prezent w postaci książeczki i zakładki. Jak widać było i tym razem wiele barier jest do pokonania … wystarczy tylko chcieć.Kolejna lekcja dała nam możliwość poznania historii książki od początków jej powstania. Z zaciekawieniem i skupieniem wszyscy obejrzeli projekcje multimedialną przedstawiającą drogę powstania literatury czytanej: od glinianych tablic, po zwoje papieru, płachty pergaminu, znany nam powszechnie papier, aż do książki w formie audiobooków. Pani Agata w bardzo jasny i przystępny sposób przekazała nam garść ważnych informacji związanych z tym, ile książka znaczyła dla ludzi kiedyś, a jaką wartość ma dzisiaj. Wniosek nasuwa się sam taki, że dawniej posiadanie literatury pisanej było luksusem, który w przyszłości niestety może przejść do historii. Nasi Podopieczni wykazali zainteresowanie kolejnymi spotkaniami w Bibliotece i zgłębieniem tajników książki. Może właśnie taka postawa ludzi, szacunek dla książek i ich aktywność nie dopuszczą, aby druk został zapomniany i przeniesiony do lamusa.

Wszystkie grupy zgodnie przyznały, że „Lekcje biblioteczne” były bardzo ciekawe i dały im nowe spojrzenie na czytelnictwo, bez względu na wiele naszych ograniczeń. Kolejne spotkania przed nami.

Galeria

 

Gościmy

•Naszą witrynę przegląda teraz• •12 gości• ••