2002
•Wpisany przez Administrator•   WIGILIA 2002
 
    20 grudnia odbyła się wspólna wigilia dla uczestników i pracowników Warsztatu. Swój debiut aktorski miała grupa uczestników biorących udział w „Jasełkach”. Grupę poprowadzili pani J. Rolicz i pan P. Młynarczyk. W skład grupy wchodzili :
pani Ania Engler – Narrator,Dziecko 3
pan Rafał Kraska – Król 1,
pan Mariusz Szeląg – Król 2,
pan Wojciech Nadrasik – Król 3,
pani Dorota Marciniak – Herod,
pani Beata Proć – Dziecko 1, Anioł
pani Agnieszka Zgorzelska – Pastuszek biały,
pani Monika Szymańska- Dziecko 2,
pani Barbara Ciborska – Pastuszek murzynek,
pan Marcin Tomczyk – Pastuszek murzynek 2.
Po części artystycznej wszyscy podzielili się opłatkiem, zasiedli do wigilijnego stołu, na którym jak każe tradycja znalazło się 12 potraw przygotowanych przez pracownię Gospodarstwa Domowego i panie B. Rogalę i A. Jeziorek.
Po kolacji pani A. Engler przybliżyła uczestnikom postać św. Mikołaja. Po opowieści przybył Mikołaj, który rozdał upominki przygotowane przez pracownię Plastyczną. MIKOŁAJKI
 
   
    6 grudzień 2002 rok. Dzień zaczął się bardzo przyjemnie od seansu filmowego przygotowanego dla uczestników. Kolejnym punktem dnia były konkurencje przygotowane przez pana                     P. Młynarczyka i panią J. Rolicz :
1.                  Konkurs na najzabawniejszą historyjkę,
2.                  Kalambury (rysowanie pracownika/ uczestnika WTZ)
 
 Wszystkim uczestnikom wręczono, drobne, słodkie upominki.

BARBÓRKA
 
     
     4 grudnia to szczególny dzień dla pani Basi Ciborskiej. W tym dniu obchodziliśmy w Warsztacie imieniny patronki górników. Do Warsztatu przyjął zaproszenie pan Gizler, który pracował jako górnik i opowiedział uczestnikom o swojej pracy.
Mama pani Basi przyniosła do Warsztatu pyszne ciasta.
ANDRZEJKI 2002
 
 
    29 listopad 2002 rok. Na „Zabawę andrzejkową” do naszego Warsztatu zaprosiliśmy podopiecznych Domu Pomocy Społecznej z Susza oraz „parę cyganów” z dalekiej Rumuni.
Uczestnicy zasięgnęli informacji o swojej przyszłości u „rumuńskich gości”.
Pani Irena Bubiec i pani Renata Gąsior przygotowały szereg konkurencji, które poprowadzili pani Joanna Rolicz i pan Paweł Młynarczyk:
1.                  lanie wosku,
2.                  wróżenie z ręki,
3.                  wędrówki butów,
4.                  taniec na gazecie,
5.                  taniec z balonem,
6.                  losowanie par do tańca,
Pracownia Gospodarstwa Domowego przygotowała ciasta.
„Wieczór andrzejkowy” zakończyła dyskoteka.
ANDRZEJKI W LUBAWIE
 
 
     26 listopad 2002 rok. W tym dniu grupa osób z suskiego Warsztatu udała się na „Zabawę andrzejkową” do WTZ w Lubawie. W ten szczególny „andrzejkowy wieczór” uczestnicy mogli dowiedzieć się wiele o swojej przyszłości korzystając z wróżb przygotowanych   przez słynnych lubawskich wróżbitów. Prawdziwą atrakcję stanowiła dyskoteka prowadzona przez profesjonalną orkiestrę. Oprócz Warsztatu suskiego zaproszenie do Lubawy przyjął też Warsztat iławski.Z WIZYTĄ W ZĄBROWIE
 
 
     13 października 2002 roku część podopiecznych Warsztatu udała się na wycieczkę do Ząbrowa. Korzystaliśmy z gościnności miejscowego proboszcza, który opowiedział o parafii, następnie zaprosił wszystkich na ognisko i kiełbaski. Uczestnicy mogli też skorzystać z jazdy konnej. Miejscowe dzieci przyprowadziły na spotkanie zwierzęta domowe, którymi opiekują się na co dzień.

PIERWSZE ZAWODY – OSTRÓDA 2002

 

 

Uczestnicy Warsztatu po raz pierwszy na historii wzięli udział w zawodach sportowych. Nasz Warsztat reprezentowali : panie Monika Szymańska, Anna Murawska, Anna Engler, Małgorzata Stachlewska oraz panowie Mariusz Semrau, Rafał Gizler, Mariusz Szeląg.

 

TYDZIEŃ   MORSKI
 
 
15 listopada 2002 roku swój finał miał „Tydzień morski”. Przez cały tydzień uczestnicy mieli okazję zapoznać się z różnego rodzaju rybkami, które pracownia Dziewiarska umieściła na drzwiach poszczególnych pracowni. Pani Joanna Kurowska i pan Tomasz Biernat przygotowali konkurencje sportowe :
1.                  Wyścig na szmatach,
2.                  Wyścig krabów,
3.                  Rzut woreczkiem do celu,
Na koniec odbyła się dyskoteka.

 


 
 
GOŚCIE Z IŁAWSKIEGO WTZ
 
 
8 listopada 2002 roku z wizytą do naszego Warsztatu przybyli uczestnicy iławskiego WTZ. Goście zaprezentowali nam program muzyczny, do którego bardzo chętnie włączyli się nasi uczestnicy.
Pani J. Rolicz i pan P. Młynarczyk przygotowali konkurencje :
1.                  kalambury
2.                  „butelkę”
3.                  zabawę z jabłkiem
Pracownia Gospodarstwa Domowego przygotowała poczęstunek i pyszne ciasta.Z WIZYTĄ W LEŚNICZÓWCE
 
 
     6 listopada 2002 roku miała miejsce wycieczka do znajdującej się w Jawtach Wielkich leśniczówki. Na miejscu uczestnicy zwiedzili hodowlę bażantów. Pan leśniczy zapoznał wszystkich z odmianami drzew i krzewów znajdującymi się na terenie leśniczówki. Do Warsztatu uczestnicy przywieźli różnego rodzaju gałęzie, które ozdobiły pracownie i posłużyły do wyrobu stroików świątecznych.

HALLOWEEN
 
 
31 październik 2002 rok. Halloween przygotowała pracownia plastyczna. Przygotowano duży
 
 plakat z dynią,ozdoby na drzwi pracowni i świeżą podświetlaną dynię na stół. Zadaniem
 
uczestników i terapeutów było przygotowanie stroju na zabawę. Całą imprezę poprowadzili pani
 
Joanna Rolicz i pan Paweł Młynarczyk.
 
Program halloween obejmował :
 
1.   wybór najlepiej przebranej osoby,
2.  wybory miss i mistera halloween,
3. rozpoznawanie przedmiotów,
4. rozpoznawanie smaków,
5. konkurs „mumie”
6. przedmuchiwanie piórka
TYDZIEŃ KURCZAKA  
 
 
25 października pracownia Gospodarstwa Domowego na czele z terapeutkami panią Beatą Rogalą i Anną Jeziorek przygotowała konkurencje związane z tematyką „ornitologiczną” :
1.                  szukanie jajka niespodzianki – wersja dla uczestników i terapeutów,
2.                  ubijanie białka z jajka na czas,
3.                  uzupełnianie brakujących wyrazów w tekście o tematyce związanej z ptakami,
4.                  wymienianie jak największej ilości ptaków.
Punktem kończącym konkurencję było degustowanie ciasta przygotowanego przez pracownię Gospodarstwa Domowego.


KONKURS PLASTYCZNY
 
 
     17 października 2002 roku Warmińsko – Mazurski Oddział przesłał informacje dotyczące konkursu plastycznego skierowanego do uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Celem konkursu było wyłonienie najlepszych prac, które będą wystawione podczas X Międzynarodowych Targów Sprzętu Rehabilitacyjnego oraz Sprzętu Dla Osób Niepełnosprawnych w Łodzi a później będą zaprezentowane jako fragment wystawy polskiej w DG Employment w Brukseli.
Konkurs obejmował dwa tematy:
„Jak wyobrażasz sobie swoją rolę społeczną w dorosłym życiu”.
„Jak postrzegasz udział osób niepełnosprawnych w życiu społecznym polski”.
Do konkursu przystąpiły następujące osoby :
pani Agnieszka Zgorzelska, pani Monika Szymańska, pani Beata Śmietańska, pan Karol Szysler, pan Rafał Kraska.
  GOŚCIE

 

 

11 października 2002 roku miłą niespodziankę wszystkim terapeutom i pracownikom Warsztatu sprawiła pani Lewandowska. Przyniosła do Warsztatu kwiaty i w imieniu uczestników i Rady Rodziców złożyła życzenia z okazji Dnia Nauczyciela. Pani Lewandowskiej towarzyszyli księża z parafii Św. Rozalii.
GRZYBOBRANIE
 
 
     10 października 2002 roku cały warsztatu udał się do pobliskiego lasu na grzybobranie. Uczestników podzielono na grupy w których mieli uzbierać jak najwięcej grzybów. Najlepszy wynik osiągnęła grupa w składzie : pani Iza Chmal, pani Anna Murawska, pan Wojciech Nadrasik, pan Piotr Kucharczyk. Z uzbieranych grzybów pracownia Gospodarstwa Domowego przyrządziła pyszny sos.

MiĘDZYWARSZTATOWA SPARTAKIADA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH 
 
      Międzywarsztatowa spartakiada osób niepełnosprawnych odbyła się 25 września 2002 roku w Jażdżówkach pod Iławą. Przybyli na nią sportowcy z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Iławy, Lubawy i Susza.
Tegoroczna spartakiada ma zapoczątkować cykliczne spotkania sportowe uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu powiatu iławskiego. Spartakiada ma odbywać się co rok . Następna impreza organizowana będzie przez nasz Warsztat.
Uczestnicy chętnie brali udział w konkurencjach indywidualnych. Konkurencją kończącą blok sportowy był mecz piłki nożnej, w którym nasz Warsztat zajął drugie miejsce. Po zakończeniu zmagań sportowych nastąpiło wspólne śpiewanie i zabawa przy muzyce. 

 100 – LECIE PARAFII ŚW. ROZALII W SUSZU

 

 

4 września 2002 roku miał miejsce pierwszy publiczny debiut podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej . Na odpuście z okazji 100 – lecia Parafii Św. Rozalii zaprezentowane zostały prace plastyczne, wyroby wikliniarskie wykonane przez uczestników Warsztatu. Z ciepłym przyjęciem spotkał się zespół muzyczny w składzie : pani Jadwiga Stachlewska, pani Agnieszka Zgorzelska, pani Monika Szymańska. Terapeuci Warsztatu przygotowali blok imprez sportowych dla zgromadzonych na placu przy kościele dzieci.

PIERWSZA DYSKOTEKA
 
 
     30 sierpnia 2002 rok na ten dzień czekali wszyscy uczestnicy. Od wczesnych godzin rannych wszystkim dopisywał dobry humor. W sali do muzykoterapii przeprowadzono małą rozgrzewkę przed głównym wystąpieniem tanecznym na „dużej sali”. Pracownia Plastyczna przygotowała dekoracje, które upiększyły salę balową. Pracownia Gospodarstwa Domowego przygotowała ciasta.

PIERWSZE OGNISKO
 
 
     21 sierpnia 2002 roku zorganizowano dla uczestników pierwsze ognisko. Podopieczni pracowni stolarskiej razem z terapeutą Panem Pawłem Młynarczykiem przygotowali palenisko, drewno na rozpałkę. Pracownia Gospodarstwa Domowego przygotowała kompot,kiełbaski. W tym dniu gościliśmy Pana Gizlera, który zafundował uczestnikom watę cukrową. Pani Małgorzata zadbała o oprawę muzyczną całej imprezy. Swój debiut miał chór warsztatowy w składzie: pani Jadwiga Stachlewska, pani Agnieszka Zgorzelska,pani Monika Szymańska.
OTWARCIE
 
 
 
        Dnia 1 sierpnia 2002 roku odbyło się uroczyste uruchomienie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Suszu.
Założycielem Warsztatu jest Stowarzyszenie Rozwoju i Przedsiębiorczości Ziemi Suskiej, którego Prezesem jest Pani Czesława Kolasińska.
W dniu otwarcia do Warsztatu przybyli uczestnicy, rodzice, opiekunowie oraz zaproszeni goście. Uroczystego otwarcia dokonała Pani Prezes Czesława Kolasińska. Po krótkim przemówieniu nastąpiło przecięcie wstęgi. Pani Kierownik Agnieszka Filoda przywitała uczestników staropolskim zwyczajem – chlebem i solą. Po części oficjalnej przystąpiono do zwiedzania budynku i pomieszczeń. Miłym akcentem kończącym uroczystości był poczęstunek przygotowany przez terapeutów. Podziękowania dla firm : „Rolmax”, Masarni „Matis”, Piekarni Państwa Dwórznik, Firmie Handel Hurtowy Artykuły Spożywcze Elżbieta Żarnowska.
 
BUDYNEK WTZ
 
 
 
Budynek w którym mieści się obecnie Warsztat Terapii Zajęciowej został przyjęty po GSSCh.
Wymagał on gruntownej modernizacji : nowy rozkład pomieszczeń z przeznaczeniem na sale do terapii i rehabilitacji , zlikwidowanie barier architektonicznych.
W roku 2002 roku została oddana do użytku tylko cześć budynku. W otwartej części znajdują się pracownie : gospodarstwa domowego, wikliniarska, stolarska, plastyczna, dziewiarska, ogrodnicza, sala rehabilitacyjna, biuro, gabinet kierownika, wc.
Aranżacja kolorystyczna wnętrz powstała dzięki pracy pani Joanny Rolicz prowadzącej pracownię plastyczną.
Duże pole do popisu stwarza teren przyległy do Warsztatu. Projektem zagospodarowania terenu zielonego zajęła się pani Irena Bubiec prowadząca pracownie ogrodniczą. Pierwsze efekty jej pracy widoczne będą za trzy, cztery lata. W założeniu projektowym znalazły się: ogródek warzywny, sad owocowy, oczko wodne, skalniaki, altana, krzewy ozdobne, kwiaty oraz wiele innych rzeczy, którymi zaskoczy nas pani Irena.
W realizacji projektu nieodzowną pomocą służyć będzie pracownia stolarska na czele z terapeutą panem Pawłem Młynarczykiem.

 WARSZTAT   TERAPII   ZAJĘCIOWEJ
 
 
 
    Warsztat Terapii Zajęciowej mają stosunkowo krótką historię. Podstawę ich tworzenia reguluje ustawa z dnia 9 maja 1991 roku o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 46, poz. 201) z późniejszymi nowelizacjami. Warsztaty takie mogą być organizowane przez fundacje, stowarzyszenia lub inne podmioty. Finansowane są ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
    Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką dziennego pobytu. Uczestnikami zajęć są osoby, które ukończyły 16 rok życia a w ich „orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności” zawarte są wskazania do uczestnictwa w terapii zajęciowej.  
    Działalnością Warsztatu jest rewalidacja zmierzająca do usprawniania funkcji :
1. fizycznych, w szczególności rozwijania sprawności ruchowej, manualnej,
2. funkcji psychicznej tj. zaradności w zakresie samoobsługi, umiejętności nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, współżycia w grupie,
3. funkcji społecznych i kształcenia w dostępnym zakresie wiadomości o otaczającym środowisku społecznym, przyrodniczym, kulturalnym, wdrażanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych oraz korzystania z prostych narzędzi i urządzeń technicznych.
    Celem działalności Warsztatu jest rehabilitacja społeczna i zawodowa zmierzająca do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika, niezbędnych do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w środowisku.
 

Gościmy

•Naszą witrynę przegląda teraz• •18 gości• ••